Правилото за 2 минути за Хайдутин
Правилото за 2 минути за Хайдутин
Blog Article
Запази моето име, имейл и уебсайт в този браузър за следващия път, когато коментирам.
Термин, понятие, етимологияОрганизираното хайдушко движениеПрочути хайдутиАрменияБългарияВлашко и МолдоваСловакияСърбия и БоснаРазвитие и хронологияОтражение върху фолклораВижте същоБележкиВъншни препратки
Малкият Чавдар е непокорен, свободолюбив като своя баща хайдутин. Хлапакът обвинява майка си с
Редица документи ни представят хаоса зад солидната международна фасада на османската империя. Този период, доскоро наричан в нашата история „
Румена войвода дори след смъртта си стряска бейовете в Югозападна България
Паисий Хилендарски — „История славянобългарска“. Възкресяването на българската духовност.
Паисий Хилендарски — „История славянобългарска“. Възкресяването на българската духовност.
За представянето на тези земи е използвано олицетворение – те пеят и прославят закрилника на народа. Така с пеенето им се придава качество, присъщо на човека.
Единствените защитници на онеправдания народ през вековете на турско робство са хайдутите.
Спонтанни бунтове. Хайдутство, Знам БГ[неработеща препратка]
► Разказът започва от момента, в който Чавдар, макар и дванайсетгодишен, прави своя избор в живота. Тази част е построена като диалог (разговор) между майката и сина. От диалога се разбира, че Чавдар не желае да е ратай на вуйчо си и мечтае да стане хайдутин като баща си.
лирическият говорител иска не да пита, а да потвърди, че всички знаят кой е Чавдар войвода: и враговете му – чорбаджии и турски сердари, и „клети сюрмаси“
Направо към съдържанието Главно меню Главно меню
Лирическият говорител е този, който разказва историята на Чавдар и го прославя. Той съзнава силата на таланта си – убеден е, че дори песента му да не бъде чута от народа, тя ще остане съхранена в Хайдутин българската земя. За лирическия говорител свободата и робството са въпрос на личен избор и тези, които търпят робството, ще си останат роби завинаги.